YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzde 8.9 AByi şaşırttı!
11 Nisan 2011 Pazartesi 15:07

Yüzde 8.9 AB'yi şaşırttı!

Geçen yıl Türk ekonomisinin yüzde 7,5 büyümesini bekleyen AB Komisyonu, yüzde 8,9 büyüme karşısında şaşkınlığını gizlemedi.

Hazırladığı raporda aday ve potansiyel aday ülkelerin 2010 verilerini değerlendiren AB Komisyonu, Türkiye'nin geçen yılın son çeyreğinde yüzde 9,2 büyüyerek yıllık büyüme oranını yüzde 8,9'a çıkarmasının 'beklenmedik' bir gelişme olduğunu belirtti.

Raporda, geçen yıl Balkan ülkelerinin ekonomileri arıza verirken ve hatta Hırvatistan'da küçülme devam ederken, 'nin güçlü büyümeyle farklılaştığı ifade edildi.

Bir önceki yıl yüzde 4,8 küçülen Türk ekonomisinin hızla toparlanarak geçen yıl gerçekleştirdiği yüzde 8,9'luk büyümede özel sektörün sürükleyici rol oynadığı belirtilen raporda, '2010'un son çeyreğinde hızlanan yaygın toparlanma ve yüksek frekanslı göstergeler, güçlü büyümenin 2011'in çeyreğinde de süreceğine işaret ediyor' denildi.

Geçen yılki güçlü büyüme sayesinde işsizlik oranının son 1 yılda yüzde 14'den yüzde 12'ye gerilediğine dikkat çekilen raporda, dönemde 1,2 milyonun üzerinde istihdam yaratıldığını ve işgücüne katılım oranının yüzde 49'a çıktığı aktarıldı.

Raporda, erkekler arasında 70 olan işgücüne katılım oranının kadınlar arasında yüzde 27'ye kadar düşmesinin önemli dengesizliğe işaret ettiği kaydedildi.

Geçen yıl dış ticaret açığının toplam ekonomik büyüklüğe oranının yüzde 4'ten yüzde 7,7'ye tırmanırken beraberinde cari açığı da yüzde 2,3'ten yüzde 6,6'ya çıkardığı aktarılan raporda, dış açıkların finansmanında doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının payının azalırken sermaye hareketlerinin ağırlık kazanmasına dikkat çekildi.

MALİ İSTİKRAR RİSKE ATILDI

Merkez Bankası'nın 'sıcak para' olarak bilinen kısa vadeli spekülatif sermaye girişlerini caydırıcı önlemlerinin de değerlendirildiği raporda, mali istikrarın korunmak ve enflasyonun kontrol altında tutmak isteyen bankanın iç ve dış talep artışındaki farklılaşmanın kredilerdeki hızlı genişlemeyle birlikte cari açığı artırdığı ve mali istikrarı riske attığı görüşünü taşıdığı belirtildi.

AB Komisyonu raporunda, bir yıl önce yüzde 10 düzeyindeki enflasyonun mart ayı itibariyle yüzde 4'e kadar gerilemesinin büyük oranda güçlü baz etkisi ve gıda fiyatlarındaki oynaklıktan kaynaklandığı, buna karşın canlı iç taleple birlikte Türk Lirası'ndaki değer kaybının ve küresel enerji ve gıda fiyatlarındaki yükselişin gelecek aylarda enflasyonu kayda değer şekilde hızlandırabileceği kaydedildi.

Türk ekonomisindeki güçlü büyümenin beraberinde bankacılık sektörünü canlandırdığı ve geçen yıl kredi ve aktiflerin sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 20 arttığı aktarılan raporda, sektörün toplam karının yüzde 8,5 artışla 10 milyar Euro'ya çıktığı ve geri dönmeyen kredi oranının 2009 yılında yüzde 5,3'ten geçen yıl yüzde 3,7'ye mart sonunda yüzde 3,4'e gerilediği anlatıldı.

BANKACILIK SEKTÖRÜ YİNE KÂRLI OLACAK

Raporda, Merkez Bankası'nın son kararları bir miktar kar kaybına neden olsa da güçlü ekonomik büyüme nedeniyle bankacılık sektörünün 2011 yılında da kârlı olmayı sürdüreceği belirtildi.

Geçen yıl Türkiye'nin bütçe performansının beklentilerin hayli üzerine çıktığı vurgulanan raporda, 2009 yılında gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 5,7'sine ulaşan merkezi bütçe açığının geçen yıl yüzde 4,7 olarak hedeflenmesine karşın yüzde 3,3'e indirildiğine dikkat çekildi.

AB Komisyonu raporunda, Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5 ve gelecek yıl yüzde 4,5 büyüyeceği tahminine yer verildi.

Bu haber toplam 476 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR