YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wikileaksin Son Bombası
15 Nisan 2011 Cuma 16:13

Wikileaks'in Son Bombası

Lübnan’ın önde gelen gazetelerinden El Akbar’ın bugün yayımladığı Wikileaks belgeleri, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin, Suriye’yi yalnız bırakmak ve Esad’ın yerine Müslüman Kardeşleri geçirmek için ABD’den yardım istediğini ortaya koydu.
 Wikileaks’in Arap dünyasındaki ortağı El Akbar’ın bu belgeleri yayımlamasından birkaç gün önce Şam hükümeti, Hariri’nin Suudi Arabistan destekli Sünni Gelecek Hareketi’ni Mart ayının ortalarından bu yana devam eden rejim karşıtı protestolara silah ve finans kaynağı sunmakla suçlamıştı.      

Lübnan’da bulunan ABD Büyükelçiliği’nden gönderilen belgede Hariri uluslararası kamuoyundan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yalnız bırakılması için yardım istiyor.

Belgeye göre, Hariri ayrıca ABD’yi, uluslararası kamuoyunun Esad’ı yaptırımlar aracılığıyla yalnız bırakmayı başaramaması durumunda Lübnan’da yaşanacak sorunlarla ilgili olarak da uyarıyor.

Belgenin tarihi de manidar; 24 Ağustos 2006, yani İran ve Suriye’nin desteklediği Hizbullah’ın İsrail’le yaptığı İkinci Lübnan Savaşı’nın bitiminden sadece 10 gün sonra.

BOŞLUĞU KİM DOLDURACAK

AFP’nin El Akbar’da yayımlanan belgelerden aktardığı üzere, Esad rejiminin devrilmesi durumunda boşluğu kimin dolduracağı sorusunu, Hariri “Suriye’deki mezhepler üzerine konuşarak” yanıtlıyor.

Hariri daha sonra şu an Suriye’de yasaklı parti konumunda olan Müslüman Kardeşler’le ve Suriye siyasetinde bir dönem önemli rol oynamış Abdül Halim Haddam ve eski genelkurmay başkanı Hikmet Şehabi gibi isimlerle ortaklık öneriyor.

Suriye’nin eski devlet başkan yardımcısı olan Haddam ise Suriye Lübnan’daki askerlerini çektikten sonra istifa etmiş ardından da Esad’ın Beyrut üzerindeki yönetimi konusunda eleştirel açıklamalarda bulunmuştu.

Şam, 29 yıldan sonra 2005’te Lübnan’dan çekilmek zorunda kalmıştı. Zira Saad Hariri’nin babası Refik’in 14 Şubat 2005’te bir suikasta kurban gitmesi, Suriye üzerinde ağır bir baskı yaratmıştı. Suriye olayla ilgisi olduğunu en başından bu yana reddediyor.

TÜRKİYE'DEKİ ILIMLI İSLAMCILARLA KIYASLADI

El Akbar’ın haberine göre Hariri ayrıca Müslüman Kardeşler’i Türkiye’deki ılımlı İslamcılarla kıyaslayarak, Kardeşler’in Hıristiyanların ve kadınların iktidara gelmesine bir itirazı olmadığını ve İsrail’le barışı destekleyeceğini söyledi.

Suriye’de Mart ayından bu yana düzenlenen bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş gösterilerde, protestocular 48 yıllık olağanüstü halin sona erdirilmesini istiyor

Suriye devlet televizyonun Çarşamba günü yayına çıkan üç kişi, Baas rejimine karşı protesto dalgalarını ateşlemeleri için milletvekili Cemal Cerrah’tan para ve silah aldıklarını “itiraf etti”. Cerrah bu iddiaları reddetti.

Hariri, 2009’da iktidara geldikten sonra Esad’la daha yakın ilişkiler kurma çabası içine girmişti.

Bu haber toplam 499 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR