YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vergide yeni dönem!
01 Nisan 2011 Cuma 10:55

Vergide yeni dönem!

Torba yasadaki ödeme kolaylığı vergi borçlusu mükellefler tarafından büyük ilgi görünce bazı vergi daireleri çareyi randevulu sisteme geçmekte buldu.
Birikmiş kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını düzenleyen torba yasa vergi borçlusu mükelleflerin olağanüstü ilgisiyle karşılaştı. Vergi borçlusu mükellefler torba yasadan yararlanmak için beklenmedik biçimde vergi dairelerine akın edince birçok vergi dairesi müdürlüğü uzun kuyrukları önlemek için çareyi randevulu sisteme geçmekte buldu.

4 gün sonra gelin
İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana gibi büyük şehirlerin merkezlerinde bulunan vergi daireleri, vergi borçlarını yeniden yapılandırmak için vergi müdürlüklerine adeta akın eden mükelleflere 2 ila 4 gün sonrasına randevu verip evine gönderiyor. Aşırı yoğunluk ve randevu sistemi karşısında şaşkınlık yaşayan kimi mükellefler, yasadan yararlanamayacağı endişesi yaşıyor. Vergi dairesi çalışanları, bir an önce sistemden yararlanma konusunda ısrarcı olan mükelleflere başvuru için önlerinde bir aydan fazla süre olduğu yönünde açıklama yapıyor.

MTV'de çok yüksek
Konuya ilişkin bilgi veren Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, yoğunluğun özellikle motorlu taşıtlar vergisi tahsilatı yapan vergi dairelerinde olağanüstü boyutlara ulaştığını belirtirlerken, "Günde ortalama 10 binin üzerinde mükellefe hizmet vermeye çalışıyoruz. Yasadan yararlanmak için henüz uzun süre var. Ancak mükellefler bir an önce sistemden yararlanma gayreti içinde müdürlüklere akın edince çareyi randevu sistemine geçmekte bulduk. Aksi halde uzun kuyruklar vatandaş için gereksiz bir eziyete dönüşecekti" dediler.

İşlem 2 dakika
Yetkililerin verdiği bilgilere göre vergi müdürlüklerine gelen mükelleflerin kimi sadece yasa hakkında bilgi almak isterken büyük çoğunluğun başvuru formu aldığını söylediler. Yetkililer, yapılandırma işleminin uzun sürmediğini, yaklaşık 2 dakika içerisinde işlemlerin yapılabildiğini belirtirlerken, aşırı yoğunluk nedeniyle normal mesai süresinin zaman zaman talebi karşılamaya yetmediğini, randevu sistemi sayesinde işlerin düzene girdiğini söylediler.

3 günde 101 bin başvuru

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha önce yaptığı açıklamada 7 Mart'ta başlayan yapılandırmanın ilk üç gününde 101 bin kişinin birikmiş borçlarını ödemek için vergi dairelerine başvuru yaptığını açıklamıştı. Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi oluşturduğu yeni programla başvuruda bulunan kişilerin borç tutarlarının yapılandırılması işlemini merkezden anı anına izleyebiliyor.
Bu haber toplam 438 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR