YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tekel işçisine kötü haber
01 Nisan 2011 Cuma 10:58

Tekel işçisine kötü haber

Anayasa Mahkemesi, kamu çalışanlarıyla ilgili tartışmalı bir karara imza attı.

Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu tarafından Anayasa"ya aykırılık taşıdığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi"nin gündemine taşınan, yaklaşık 44 bin işçiyi yakından ilgilendiren düzenlemeyle ilgili nihai karar açıklandı.

Mahkeme, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun, geçici personel çalıştırılmasına olanak sağlayan "4/C" maddesinin iptalini ve yürürlüğünün durdurulmasını istemiyle açılan davada düzenlemeyi Anayasa"ya aykırı bulmayarak reddetti. Karar oyçokluğuyla alındı.

-DANIŞTAY, ANAYASAYA AYKIRI ÇERÇEVE YASA ÇIKSIN-

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu"nun Türkiye İstatistik Kurumu"nda (TÜİK) 18 yıl “4/C” statüsünde çalıştıktan sonra emekliliği geldiği gerekçesiyle sözleşmesi yenilenmeyen ve kıdem tazminatı da verilmeyen Sabahattin Gürler"in 2008 yılında Danıştay"da açtığı davayla ilgili Anayasa Mahkemesi"ne başvurma kararı almıştı. Danıştay, 4-C ile ilgili iyileştirmelerin de aynı statüde çalışanlar arasında farklı uygulamalara neden olduğunu vurgulayarak, 4-C"lilerin yasal statüsünü belirlemek ve istihdam güvencesi sağlamak için çerçeve yasa çıkarılması gerektiğine dikkat çekmişti. Danıştay, kararında, devletin, 4-C maddesi kapsamındaki personelin hukuksal statüsünü belirlemek ve istihdam güvencesini sağlamak için, yapılacak idari sözleşmelere esas olmak üzere, Anayasa'daki memur ya da diğer kamu görevlilerine, işçilere ilişkin güvencelerin benzerlerini çerçeve bir yasa ile kurallara bağlamak zorunda olduğu belirtmişti.

-RAPORTÖR "ANAYASAYA AYKIRI DEĞİL" DEMİŞTİ-

Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaptığı ilk incelemede iptal isteminin esastan görüşülmesine karar vermişti. Raporda, yürürlüğünün durdurulması ve iptal isteminin reddi gerektiği belirtilmişti. Raporda, 657 sayılı Yasanın 4/C maddesinin Anayasaya aykırı olmadığı, yürürlüğünün durdurulması ve iptal isteminin reddi gerektiği belirtildi.

Raporda, "14 Temmuz 1965 günlü 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu"nun 4'üncü maddesinin C fıkrasının Anayasaya aykırı olmadığına, iptal isteminin reddine, 10 Kasım 2005 günlü 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununun 49. maddesinin 2'nci fıkrasının "657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4'üncü maddesinin C fıkrasına göre sözleşmeli olarak çalıştırılacak geçici personele ödenecek ücretler' bölümünün Anayasaya aykırı olmadığına, iptal isteminin reddine karar verilemesine" görüşüne yer verilmişti.

-4/ C NEDİR?-

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu"na göre, memurlar ile sözleşmeli ve geçici personeller A, B, C fıkralarıyla tanımlanıyor. C fıkrası, özelleştirmelerden dolayı başka kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilecek geçici personeli kapsıyor. C statüsünü tanımlayan ilk koşul, 1 yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olması. Bu şekilde çalışanlara 4C"li deniyor. Bu maddeye göre, bir işçi en çok 10 ay çalışabiliyor, bu süre 4 aya kadar inebiliyor. Geçici personellere tahsil dereceleri dikkate alınarak belirlenecek brüt aylık ücretler ödeniyor. Hizmet sözleşmesi feshedilen işçilere kıdem ya da ihbar tazminatı da ödenmiyor.

Bu haber toplam 440 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR