YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TBMM Başkanı Soruları Yanıtladı
07 Nisan 2011 Perşembe 13:27

TBMM Başkanı Soruları Yanıtladı

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay'ın Balyoz davası sanıklarına yönelik yaptığı açıklamayla ilgili, "Keşke böyle bir açıklama yapılmasaydı. Bu yargıya bir müdahale olarak değerlendirildi'' dedi.

Şahin, Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 166. yıldönümü dolayısıyla kendisini ziyaret gelen İçişleri Bakanı Osman Güneş ve emniyet teşkilatı mensuplarından oluşan heyeti kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şahin, 23. yasama yılını nasıl değerlendirdiğine ilişkin soru üzerine, çok verimli geçtiğini söyledi. Geçmiş dönemlerle kıyaslandığında Türkiye'nin ihtiyacı olan pek çok yasal düzenlemenin yapıldığın belirten Şahin, önümüzdeki günlerde yapılan çalışmalarla ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi. Şahin, "Bunda iktidar muhalefet tüm partilerimizin büyük payı olduğunu düşüyoruz ve kendilerine bu katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Bir gazetecinin "Gelecek yasama döneminde kendinizi nerede görüyorsunuz?" yönündeki sorusu üzerine Şahin, kendisinin şu anda milletvekili olduğu Antalya'dan tekrar aday olmak için başvurduğunu anımsattı. Şahin, "Tabii ki değerlendirme ve takdir partimizin yetkili kurullarıdır. Tabii tüm milletvekilli arkadaşlarımız gibi bu müracaatımızın sonucu ne olursa olsun biz milletimize hizmet etmeye her platformda devam edeceğiz" dedi. 'Milletvekili adayı gösterilmezseniz bir kırgınlık söz konusu olabilir mi?' yönündeki sorusu üzerine Şahin, "Hayır. Köyüme gideceğim" yanıtını verdi.

GENELKURMAY'IN AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı'nın Balyoz davasına ilişkin yaptığı açıklamayı nasıl değerlendirdiğine ilişkin soru üzerine Şahin şunları söyledi: ''Ben Genelkurmay Başkanlığımızın, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına çok önem verdiğini biliyorum. Türkiye'de demokrasinin gelişmesi bakımından üzerlerine düşenleri yaptığını biliyorum. Keşke böyle bir açıklama yapılmasaydı. Bu, yargıya bir müdahale olarak değerlendirildi.'

Özellikle devam eden bir davayla ilgili kendisinin değerlendirmede bulunamayacağını belirten Şahin, bunun, Anayasaya da aykırı olacağını ifade etti. Yerel mahkemelerin hatalı kararlar verebileceğini, yasaları uygularken isabetsiz kararlar da verebileceklerini kaydeden Şahin, ''Bunu düzeltmenin yolu, bir takım bildiriler ve açıklamalarla 'yargıya gölge düşüyor' izlenimi vermekten ziyade, yargı sürecinin sonucunda bu kararları da değerlendirecek olan yüksek yargı organları, Yargıtay var. Eğer yerel mahkeme bir hata yapmış ise Yargıtay'a gelir'' dedi.

Yargı süreçlerinin makul bir sürede sonuçlanması ve tutuklulukların adeta bir cezaya dönüşmemesi için azami gayret gösterilmesi gerektiğini belirten Şahin, şunları söyledi:
''Tabii bunu yapacak olan da yine yasal çerçeve de yargı mensuplarıdır. Bu sözlerim, yargıya müdahale şeklinde değerlendirilmesin. Çünkü AİHM, adil yargılamadan bahseder ve adil yargılama ile ilgili birçok içtihadı da vardır. Uluslararası sözleşmeler bağlamında Türk mahkemeleri ve yargıçların, altına imza koyulan bu sözleşmelere ve kendi iç hukukumuza uygun yargılama yapacaklarını, yapmakta olduklarını, buna daha çok itina göstereceklerini düşünüyorum.''

YGS'DEKİ ŞİFRE İDDİALARI

YGS'deki şifre iddialarına ilişkin soru üzerin Şahin, kendi kızının da bu sene sınava girdiğin söyledi. Şahin, "Ne ben ne kızım evde hiçbir endişe duymuyoruz. Ben kızımın herhangi bir haksızlığa uğradığı kanaatinde değilim. Sonuçları bekliyoruz Bu konuda ÖSYM ve yetkililer tarafından yapılan açıklamalar bizi bu konuda rahatlatmıştır. Beni tatmin etmiştir. Kızım çok rahat yeni sınava hazırlanıyor" dedi. BDP'li vekilin de katıldığı Hatay'da öldürülen teröristin cenaze töreninde yaşanılanların anımsatması üzerine Şahin, dün akşam görüntüleri TV'de izlediğini söyledi. Şahin, "Benim orada asıl dikkatim çeken teröristin yakınlarının terör örgütünün mensubu olarak bilinen ve başlarını ve ağızlarını kapatarak orada bulunan insanlara gösterilen tepkidir. Özellikle o teröristin ablalarının tavrı benim için son derece önemlidir. Sanıyorum o aile de Kürk kökenli bir ailedir. Ama onlar 'Sizi istemiyoruz, defolun gidin' demişlerse artık terörle bir yere varılamayacağını, terör örgütünün bu ülkenin çocuklarını heder ettiğini artı dağa çıkarak terör örgütüne katılan çocukların aileleri de kabullenmemeye başlamışlardır. Bunda emniyet teşkilatımızın ailelere yönelik bölgede yapmış olduğu çalışmaların evlerini bizzat ziyaret ederek gerçekleri anlatmalarının payı büyüktür. Bölge halkı artık terör örgütünden bıkmıştır. Bu son derece önemlidir. Parlamentoda görev yapan bir milletvekilinin Türk bayrağına hakaret içeren
sözleri o milletvekilinin ve onun bağlı bulunduğu partinin nerede olduğunu ve hangi çizgide olduğu bilgisini verir. Onların bu sözleri ve davranışları üzerinde durmayalım. Asıl bu terörü nasıl sona erdiririz, çocukları dağa çıkmış ailelerin çocuklarına daha fazla sahip çıkın noktasında onları nasıl ikna ederiz: Bunları üzerinde durmalıyız" diye konuştu.
 

Bu haber toplam 505 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR