YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Değiştiren Mektuplar
06 Nisan 2011 Çarşamba 17:59

Tarihi Değiştiren Mektuplar

Araştırmacı yazar Hakan Boz, "Tarihi Değiştiren Mektuplar" adlı kitabında tarihin altın sayfalarında yer alan ve tarihin akışına yön veren unutulmuş mektupları gün ışığına çıkarıyor.

Türk İmparatorlukları tarihinde ülkenin kaderini değiştiren, tarihin akışına yön veren mektupların öyküsü, yaşananları yaşayanların ağzından anlatılıyor. Destanlar tarihinin savaşları, barışları, iç siyasetini ve devletlerarası ikili ilişkilerini, tarihin satır aralarında saklı kalmış mektuplarla anlatan Hakan Boz, milli hafızamızdaki kişi, olay ve düşüncelerin genç kuşaklara aktarılmasını amaçlıyor.

Hakan Boz, bu kaygısını ve kitabı yazarken seçtiği yöntemleri şöyle açıklıyor: "Tarihin bu altın sayfalarında yer alan, tarihin akışına yön veren ve Türk tarihinde önem arz eden unutulmuş mektupları gün ışığına çıkarmaya gayret ettik. Kendi zihnimizde oluşan tespitleri okuyucuya aynen yansıtabilmek için, kronolojik sıralama ile birlikte izah etmeye çalıştık. Ayrıca, ana kaynaklara dayanan ve dipnotlarıyla derinlemesine bilgi edinmemize yardımcı olan bu eserde, Türk tarihinin bilinmeyen yönlerini hayranlıkla okuyacaksınız."

Üç bölümden oluşan eserde ilgi çekici bazı konu başlıkları şöyle: Uzak Doğu'da Osmanlı halifesi adına para bastırıp hutbe okutan ülke hangisidir? İran Şah'ına etek gönderen Osmanlı padişahı, mektubunda neler yazdı? Fransa kralının kulağını çeken Türk Hakanı'nı biliyor muyuz? Avrupalı krallara taç giydiren Osmanlı padişahı kimdi? Doğu Türkistan'daki Osmanlı izleri nelerdir? Ecdad tarihin akışını nasıl değiştirdi?  

Bu haber toplam 961 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR