YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3230
EURO
6,0368
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tanerden İl Özel İdarelere kötü haber
12 Nisan 2011 Salı 16:04

Taner'den İl Özel İdarelere kötü haber

MHP Aydın milletvekili Recep Taner'den İl Özel İdarelere kötü haber..

İl özel İdare ve Belediye Personeline kötü haber…

13.2.2011 tarihinde kabul edilen ve 25.2.2011 tarihli mükerrer Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, yürürlük tarihinden 45 gün süre içerisinde hazırlanacak olan norm kadro fazlası personel listesinin atamalarının yapılmasını içeren Torba yasanın 166. maddesiyle; İl Özel İdarelerinde çalışan ihtiyaç fazlası personelin Karayolları Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına, belediyelerin ihtiyaç fazlası personelin ise Millî Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına atanmasının yürürlük tarihinin AKP’nin getirdiği kanun teklifiyle 1/8/2011 tarihine ertelenmesi görüşmelerinde kanun hakkında değişiklik önergesi veren MHP Aydın Milletvekili, Recep Taner “Yürürlük tarihinin 1 Ağustos 2011’ ertelenmesi hükümetin yakın geçmişte çıkan bir kanunla ilgili hususta bile öngörüsünün ne kadar geçersiz olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. Meclis Genel Kurulunu geç saatlere kadar çalıştırarak ivedilikle çıkartılan Torba Kanun içinde bulunan 166. maddenin yürürlük tarihinin 1 Ağustos 2011 tarihine ertelenmesinin altında yatan sebep 12 Haziranda yapılacak olan seçimler midir?  .”dedi.

Seçimler öncesinde yapmış olduğunuz haksızlığı hep beraber ortadan kaldıralım.

İl  özel idarelerinin sürekli işçi kadrolarında çalışan ihtiyaç fazlası işçilerin Karayolları Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatlarına, belediyelerin norm fazlası işçilerin ise Millî Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatlarına atanır şeklindeki kanunu; Vermiş oldukları değişiklik önergesiyle il özel idare işçileri ile nüfusu 5 binin üzerinde olan belediyelerde çalışan işçileri kapsam dışına çıkarmaya çalıştıklarını belirtenTaner konuşmasında“İktidar Partisi olarak bu maddeyle ilgili ana gerekçeniz, özellikle küçük belediyelerin ödedikleri işçi ücretleri yüzünden yatırım yapamadıkları, hizmet üretemedikleri idi. İşte size bir fırsat; gelin önergemize destek verin ve genel Düzenlenen 166'ncı maddede hâlâ ihtiyaç fazlası kadronun hangi kıstaslarla tespit edileceği yeterince açık değil. İşçi devreden mahallî idarelerin daha sonra beş yıl süreyle işçi alamayacağı şartı getiriliyor, ama diğer taraftan da hizmet alımı teşvik edilerek taşeronlaşma sistemi yaygınlaştırılıyor. Taşeronlaşma, iktidarınız döneminde mahallî idarelerde, sağlıkta ve millî eğitimde had safhaya ulaştı.

Son sekiz yılda devletin çalışanları kadrolara geçici görevlendirmelerle "Seninle çalışacağım ama her an görevden alabilirim." veya işçilere iş güvencesi yeterli olmayan 4/B'li, 4/C'li sistemlerle veya taşeron sistemiyle yandaş kadrolar oluşturmak için bir düzenleme yaptınız. Bu görüştüğümüz madde de AKP'nin kadrolu ve sendikalı işçileri keyfî uygulamalarla, yer değişiklikleriyle istifaya veya 4/C'li taşeron işçiler hâline getirmeye yönelik bir çabasıdır.

Dün kapattığınız Köy hizmetleri personelini verdiğiniz İl özel İdarelerinden bugün yine dağıtıyorsunuz

Dün köyümüzün yol, su, elektrik gibi her türlü ihtiyacını gideren ve köylere hizmet için kurulmuş olan Köy Hizmetlerini kapattınız. Çalışan işçileri il özel idarelerine verdiniz. Şimdi de o işçileri tekrar dağıtıma tabi tutuyor ve Karayollarına veriyorsunuz. Tabii bu arada kabul etmek istemeseniz de il özel idarelerinin norm kadro fazlası işçiler görev yaptıkları merkezlerden "kamu yararı" gerekçesiyle farklı il ve ilçelere de görevlendirilebilecekler. Çalışanlar açısından en büyük sıkıntı da budur. Yine belediye çalışanları açısından da AKP İktidarı tarafından 2007 yılında yapılan bir düzenlemeyle norm kadro tespitindeki kıstaslar daraltılmış, çalışanların bir kısmı norm fazlası durumuna düşürülmüştür. Alt işverenlere, taşeronlara alan açılmıştır.

 Şimdi de sürekli kadroda ve sendikalı olarak çalışan bu işçiler Emniyet ve Millî Eğitim Bakanlığının taşra teşkilatlarındaki sürekli işçi kadrolarına nakledilir denmesine rağmen, Millî Eğitimde ve Emniyette sendika olmadığına göre önceki sözleşmeleri biten çalışanlar artık bundan sonra yandaş kadroların takdir yetkisiyle çalışma imkânı bulabileceklerdir.

166'ncı maddenin (3)'üncü bendinde belirtilen "İldeki diğer kamu kurum ve kuruluşlarının talepte bulunması hâlinde, işçinin muafakatı alınmak kaydıyla bu idarelerde sürekli işçi kadrosunda atanabilirler." şeklindeki düzenlemeye istinaden, Hükümet, özellikle sanat sınıfı personellerin bu kurum ve kuruluşlara atanmasını yapabilirdi. Böylece o kurumlar sendikalı çalışmaya tabi olduğundan işçilerimizin sorunları kısmen çözülmüş olurdu. Ama maalesef bunlar yapılmadı.

Değerli milletvekilleri, gelin bu önergemize destek verin ve sorunu kökten çözelim. Nüfusu 5 binin altında olan küçük belediyelerin norm kadro fazlası işçilerinin diğer kamu kurum ve kuruluşlara atanması gerçekleştirilsin, diğer belediyeler ile il özel idareleri kapsamından çıkarılsın.”dedi.

 Yapılan oylamada önerge reddedilerek kanunun yürürlük tarihi 1 Ağustos 2011’e ertelendi.

Bu haber toplam 695 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR