YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SUDAN : Hava Saldırısını İsrail Düzenledi
06 Nisan 2011 Çarşamba 18:53

SUDAN : 'Hava Saldırısını İsrail Düzenledi'

Sudan, dün liman kenti Port Sudan'a gerçekleşen ve 2 kişinin ölümüyle neticelenen hava saldırısından İsrail'i sorumlu tuttu.

Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti, Sudan'a atanan ABD Sudan Özel temsilcisi Princeton Lyman ile görüşmesi sonrası bir basın toplantısı düzenledi. Karti, dün liman kenti Port Sudan'da gerçekleşen hava saldırısına ilişkin soruları cevapladı. Karti, "Yapılan saldırı, kullanılan füzenin askeri bir silah olduğunu gösteriyor. Atılan füzenin uçaktan mı, yoksa bir gemiden mi atıldığı konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Ama dünden beri askeri birliklerin ve polisin yaptığı araştırmalar, en büyük şüphelinin İsrail olduğunu gösteriyor. Böyle bir saldırıyı ancak İsrail gibi bir ülke gerçekleştirebilir. Zaten yapılan saldırı ile ilgili, İsrail gazeteleri de bu iddiamızı destekleyen yazıları yazmıştır. Bu saldırı nedeniyle Sudan, bu konunun araştırılması için de BM Güvenli Konseyine gidecektir" dedi.

"İsrail, Sudan'da bazı İslami örgütlerin faaliyet gösterdiği iddiasında bulunarak, bir saldırı gerçekleşmiş olabilir mi" sorusuna Karti, "Böyle bir iddia kesinlikle söz konusu değildir. Biz hiçbir gruba ne destek veriyoruz, ne de ülkemizde barındırıyoruz. İsrail bu suçlamaları, yapılan saldırıları meşru kılmak için ortaya attığı iddialardan başka bir şey değildir. Ölen insanlar kişilerin kimlikleri kesinleşmemesine rağmen Sudanlı vatandaşlar olduğunu düşünüyoruz. Herhangi illegal bir durum söz konusu değildir. Arabalarında da herhangi bir silaha veya mühimmata da rastlanmamıştır" cevabını verdi.

ABD Sudan Özel Temsilcisi Princeton Lyman ise, ABD ve Sudan ilişkilerine değindi. Lyman, "Sayın Bakan'ın da ifade ettiği gibi, çok güzel bir görüşme gerçekleştirdik. Bundan daha iyi olamazdı, çünkü önümüzdeki çözülmeyi bekleyen tüm meselelere eğilme imkanı bulduk. Sayın Bakan'a, ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanı'nın başarılı, müreffeh ve istikrarlı bir ülke için kapsamlı bir barış anlaşması talebini ilettim. Bu amacı gerçekleştirmek için tüm taraflarla çalışmak istiyorum. Bu bakımdan bugünkü görüşme bu çok olumlu oldu" dedi. Lyman, dünkü saldırı ile ilgili açıklama yapmadı.
 

Bu haber toplam 427 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR