YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0286
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soykırım Tasarısı İlişkileri Etkiler
07 Nisan 2011 Perşembe 13:15

Soykırım Tasarısı İlişkileri Etkiler

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Fransa Senato binasında düzenlenen toplantıda konuştu

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Fransa Senato binasında düzenlenen toplantıda, 4 Mayıs tarihinde Fransa Senatosuna geleceği söylenen sözde Ermeni soykırımı yasasının kabul edilmesi için gündeme alınmasıyla ilgili olarak, Fransız senatörlere 1915 olaylarıyla ilgili yasa teklifini senato gündemine almamalarını istedi. Bağış, yasa teklifinin senatoda kabul edilmesinin Türk-Fransız ilişkilerinde kalıcı gölge oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Fransa'da yoğun temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış, Fransa Ulusal Meclisi ve Senatosu Dış İlişkiler ve AB Komisyonları ile Türk-Fransız dostluk grubu üyelerinin katılımıyla senato binasında düzenlenen konferansta, Türkiye'nin AB üyeliği başta olmak üzere, son günlerde meydana gelen Afrika ülkelerindeki olaylarla ilgili olarak Türkiye'nin tutumunu anlattı.

Konuşmasında bazı Fransız senatörlerinin 1915 olaylarını Fransız senatosunda tartışmak istedikleri duyumu aldıklarını söyleyen Bağış, "Yapacağımız kanunlarla, alacağımız kararlarla geleceğin nasıl şekillendirileceği konusunda halkın verdiği görevi yerine getirme mesuliyetimiz var. Ama biz geleceği şekillendirmek yerine geçmiş hakkında kararlar vermeye kalkarsak, tarihçilerin görevlerini üstlenmeye kalkarsak, hem ülkelerimize, hem milletlerimize, uluslarımıza, hem de ülkelerimiz ve uluslarımız arasındaki ilişkilere çok ama çok ciddi zararlar verebiliriz. Ben bu konuda bütün Fransız Senatosunun mensuplarına hassasiyet gösterecekleri konusunda güveniyorum, güvenmek istiyorum. Onları uyarma konusunda da Fransa Senatosundaki Dostluk Grubuna çok güveniyorum. Gerçekten böyle bir tasarının gündeme gelmesi dahi ilişkilerimizde gereksiz bir tartışmayı başlatacaktır. Zaten ayrı düştüğümüz farklı konular varken bir de üstüne böyle bir konunun gelmesi ilişkilerimiz üzerinde kalıcı bir takım gölgeler oluşturabilecektir. Bu konuda da hassasiyetiniz beklediğimi özellikle vurgulamak isterim" dedi.
 

Bu haber toplam 417 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR