YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3244
EURO
6,0410
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şişman değil şişko diyelim
04 Nisan 2011 Pazartesi 14:29

'Şişman değil şişko diyelim'

Sağlık Bakanı, millet olarak obezliği kabullenemediğimizi, belki bu insanlara 'şişman' yerine 'şişko' demenin işe yarayacağını savundu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ obeziteyle mücadele için ilginç bir öneri getirdi ve obezlere "şişko" denilmesi çağrısında bulundu. Bakan bu yolla hastalıkla mücadelenin daha etkin olacağını savundu.


Türkiye'de her üç kişiden birisinin obez olduğunu hatırlatan Akdağ, “(Bu kişilere) şişman mı şişko mu diyelim. Bence şişko demek daha doğru çünkü kolay kabullenemiyoruz” diye konuştu.


Recep Akdağ, kendisinden de örnek vererek, “Şişko değilim ama bir adım kalmıştı. Tedbirimi aldım. Artık daha az yemem gerektiğini biliyorum” dedi.


TÜRK HALKI ARTIK SİGARAYI KABULLENMEZ
Sigara karşıtlığıyla da bilinen Sağlık Bakanı, sigara-kanser ilişkisi ve kapalı mekanlarda sigara yasağı konusunda da değerlendirmeler yaptı. Akdağ şöyle konuştu:


“Artık Türk halkı geri adıma müsaade etmez. Biz iktidarda kalsak da gitsek de müsaade etmez. Bunu kendi yaşamayan bilemez; Benim de rahmetli babacağım kanser hastalığından öldü.”

Sağlık Bakanı'nın bu değerlendirmeleri yaptığı kanser sempozyumunda ortaya konan rakamlarsa hastalığın önümüzdeki 20 yılda dünya için daha ciddi sorun olacağını gösteriyor.


Buna göre 2030'da yıllık kanser vakaları ikiye katlanarak 12.5 milyondan 28 milyona, hasta sayısıysa üçe katlanarak 28 milyondan 80 milyona yükselecek.

Sempozyumda kansere neden olan faktörler arasında sigara, yanlış beslenme ve alkolün yanısıra, psikolojik faktörler de gösterildi. Dünyada kanser tedavisi için harcanan rakamın ise yıllık 700 milyar dolar olduğu vurgulandı.

Bu haber toplam 488 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR