YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,5829
EURO
6,3070
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ŞİRİNCEDE TAŞ MEKTEP MÜZESİ AÇILDI
13 Nisan 2012 Cuma 10::5

ŞİRİNCE'DE TAŞ MEKTEP MÜZESİ AÇILDI

İzmir’in turistik ilçelerinden Selçuk’a bağlı Şirince Köyü’nde Taş Mektep Müzesi açıldı.

 İzmir’in turistik ilçelerinden Selçuk’a bağlı Şirince Köyü’nde Taş Mektep Müzesi açıldı.
Sengel Group’un 1996′dan itibaren Artemis Restaurant Şarapevi olarak işlettiği tarihi okul binası Şirince Taş Mektep Müzesi’ni olarak yeniden düzenlendi. Müzenin kurucusu ve sahibi Gökhan Şengel, yeni bir ziyaret mekanı kazandırdıklarını ve hafta içinde mesai saatlerinde müzenin gezilebileceğini belirterek, ”Ziyaretçilerimiz müzede hem Tanzimat’tan Cumhuriyet’e kadar Osmanlı Devleti’nin eğitimdeki yenileşme gayretlerini, hem de Cumhuriyet döneminin zorluklar içerisinde sürdürülmeye çalışılan idealist eğitiminin izlerini objeler, belgeler ve fotoğraflarda bulacaklar” dedi.


Birbirinden ilginç objelerin, belgelerin ve fotoğrafların sergilendiği müzenin ziyaretçileri eğitim tarihi ile buluşturduğunu belirten Şengel, şunları söyledi:
”Müzede Şirince Köyü ile çevresinin tarihi ve kültürü ile ilgili çok detaylı bilgiler de yer alıyor. Müze olarak faaliyete geçen bina, daha önce okul olarak hizmet vermiş ve 1906 yılında yapılmış. Okul binası boyutları nedeniyle Büyük Okul olarak adlandırılmıştır. 1921-1922 eğitim-öğretim yılına kadar Rum okulu olarak hizmet veren binada, 250 – 370 arasında öğrenci eğitime devam etmiştir. 20. yüzyılın başında köyde üç okul ve kız erkek çocuk yuvası vardı. Kilise bahçesinde, erkek okulu bulunmaktaydı. Erkek okulunda 2 öğretmen görev yapıyordu. Büyük okulda ise her sınıfın ayrı öğretmeni vardı. Büyük Okul, müstakil müdürü ve özel öğretmenleriyle çok iyi organize edilmiş bir kurumdu. Okulda Yunan Dili, Tarih, Matematik, Coğrafya, Beden Eğitimi, Müzik, Din derslerinin yanı sıra 3. sınıftan itibaren Fransızca dersleri de verilmekteydi.”


Müzede Osmanlıca belgelerin sergilendiğini belirten Şengel, ”Ayasuluğ (Selçuk) ve Şirince ile ilgili bu belgeler dilimize çevrilerek orjinalleri ile birlikte sergilenmektedir. Müze pek çok sergiye de ev sahipliği yapacak. İlk etapta Selçuk ve Şirince’ye ait ve daha önce hiç bilinmeyen fotoğrafların yer aldığı Görmediğimiz Selçuk isimli sergi açılacak. Hemen arkasından Osmanlı devlet arşivlerinde Ayasuluğ Şirince sergisi düzenlenecek. Söyleşiler ve belgesel gösterimlerinin de yapılacağı müzemizde gerçek bir kent belleği ile birlikte eşsiz bir tarih karnavalına start verdik” dedi.
Gökhan Şengel, herkesi müzeye beklediklerini sözlerine ekledi.
AA

Bu haber toplam 303 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR