YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0286
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MTSOdan Yeni Proje
07 Nisan 2011 Perşembe 15:53

MTSO'dan Yeni Proje

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanlığı tarafından hazırlanan 'İmalat Sektöründe İhracat Girişimi' projesinin açılış toplantısı yapıldı.

MTSO toplantı salonunda düzenlenen açılış toplantısına Vali Ali Çınar, Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Bülent Solmaz ile sanayiciler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Muş Temsilcisi Sibel Devrim, projenin işlevi ve hedefleri hakkında bilgiler verdi. Proje ile tarım alet ve makineleri, süt ürünleri üretimi, mobilya ve tekstil imalat sektörlerinde üretim yapan 21 adet şirketin sürdürülebilir bir şekilde ihracat yapmalarının hedeflendiğini ifade eden Sibel Devrim, "İhtiyaç analizi, eğitim, yurtdışı pazarlama programları. Danışmanlık, projede danışmanlık hizmetini RTB Danışmanlık Şirketi sunacaktır. RTB Danışmanlık; Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından akredite edilmiş, ulusal ve uluslar arası birçok proje yürütmüş bir danışmanlık şirketi olarak, projemizin tüm aşamalarına KOBİ, gıda ve dış ticaret uzmanları ile destek sunacaklardır" dedi.

İhracatın arttırılması için MTSO'nun aralıksız çalıştığını ve bunun için ne gerekirse yapmaya da hazır olduğunu kaydeden MTSO Başkanı Şihmus Sinecem ise, ilk defa bu dönemde MTSO'nun proje yapmaya başladığını hatırlatarak; "Bu proje ile birlikte Oda olarak son bir yılda 5 adet projeye imza attık. Bunlar, SODES projesi, UMEM Projesi, NABUCCO Projesi ve şuanda hazırlamakta olduğumuz Pazar araştırması projeleridir. Bu projelerden NABUCCO hariç diğerlerinde doğrudan yürütücüyüz. NABUCCO da ise proje ortağı olarak yer almaktayız. Bu 5 adet projeyi kısaca anlatmadan önce UMEM hariç diğer dördünde doğrudan desteğini aldığımız Sayın Sibel Devrim'e ve tüm çalışanlarıma huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum" dedi.
 

Toplantıya katılanlara tavsiyelerde bulunan Vali Ali Çınar da, bugün büyük ihracat yapan illerin de zamanında bu şekilde işe başladıklarını belirterek; "Biz şu anda Muş olarak ihracatımız yavaş yavaş artar ama başarmak önemlidir. Bunu hep birlikte başaracağız. Hem devletin, hem merkezi teşekküllerimizin hem de üreticilerimizin gayretiyle yapacağız. Bu arada danışmanlık hizmeti de alacağız. Muş'umuzun ticaretini, sanayisini geliştirip tüm dünyaya mal satmalıyız. Biz de devlet olarak elimizden geleni yapacağız. Dış Ticaret Müsteşarlığımız İhracatın geliştirilmesi amacıyla yapılacak pazar araştırması ziyaretlerine destekleyecek. Bu yazı tüm valiliklere gönderildi. Bu konuda ticaret ve sanayi odalarımız da ihracatçıyı bilgilendirsin. İhracatı geliştirmek amacıyla yapılacak ziyaretler, ticari bağlantıların bir kısmını Dış Ticaret Müsteşarlığımız destekleyecek. Bu amaçla bir tebliğ yayınlandı. Sayın Devlet Bakanımız Zafer Çağlayan da bunu bir basın toplantısıyla ticaret erbaplarına duyurdu. Bunun faydalı olacağını umuyorum" diye konuştu.

mtso2.jpg
 

Bu haber toplam 505 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR