YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0286
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lüks otoda büyük vurgun
12 Nisan 2011 Salı 09:20

Lüks otoda büyük vurgun

İthalatçıların bir kısmının lüks oto ithalatında vergi kaçırmak için parav an şirketler kurar8ark büyük vurgun yaptığı bildirildi.

Maliye Bakanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı, lüks otomobil ithalatındaki suistimal iddialarını incelemeye aldı. Otomobil ithalatında son dönemde görülen yüksek artış, organize ya da bireysel çeşitli suistimal iddialarını da beraberinde getirdi.
 
Yatırım malı gösteriliyor
Gümrük kapılarından da konuyla ilgili Gümrük Müsteşarlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na çok sayıda ihbar ve şikayet iletildi. Bu arada Gümrük Müsteşarlığı yetkililerine göre, 20 yıl önce “çeyiz eşyası”, daha sonra “sakat arabası” olarak Türkiye’ye vergisiz sokulan lüks otoda son moda “kiralama şirketiyle ithalat” oldu. Bu ihbarların büyük bölümünde ithalatçıların düşük vergi ödemek için araç fiyatlarını gümrükte gerçek değerinin altında gösterdiği ve bu yolla yüksek tutarlarda vergi kaçırdığı belirtilirken, kiralama şirketleri aracılığıyla yapılan otomobil ithalatındaki patlama da yetkililerin dikkatini çekti. Maliye Bakanlığı’na gelen ihbarlarda da otomotiv dışındaki sektörlerde faaliyet gösteren bir çok firmanın, taşıt kiralama şirketi kurduğu, bu şirketler için Hazineden teşvik belgesi aldığı ve daha sonra da otomotiv ithalatına yöneldiği belirtildi. Yatırım malı gibi Türkiye’ye gelen bu otomobiller için de vergi muafiyetinden yararlanıldığı vurgulandı.Söz konusu tespit ve ihbarlar üzerine Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın talimatıyla Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulunca soruşturma açıldı. Lüks otomobiller başta olmak üzere otomotiv ithalatının her yönüyle ele alındığı soruşturmanın derinleştirilerek devam ettiği bildirildi.

Bu haber toplam 566 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR