YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,5636
EURO
6,2896
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kral Abdullahın Rusya Temasları
07 Nisan 2011 Perşembe 16:39

Kral Abdullah'ın Rusya Temasları

Ürdün Kralı Abdullah, Rusya temasları çerçevesinde bugün Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Kral Abdullah'ın ilk görüşmesi Medvedev ile oldu. Görüşmede, Kuzey Afrika'da devam eden olayların barışçıl yöntemlerle ve uluslararası örgütlerin yardımıyla çözülmesi gerektiği vurgulandı.
Medvedev görüşmede, Rusya'nın, hem Libya, hem de Ortadoğu'daki uyuşmazlıkların BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla çözülmesini istediğini belirterek, "Yılın başlangıcı, birçok ülke için çok zor ve hatta dramatik geçse de, durumun, barışçıl yollarla, BM ve diğer uluslararası kurumların aracılığıyla istikrara kavuşacağını umut ediyoruz" dedi.

Kral Abdullah ise Rusya'nın, İsrail-Filistin barış sürecine verdiği destekten dolayı Medvedev'e teşekkür etti. İsrail ve Filistin arasındaki ihtilafın "Ortadoğu'daki en büyük problem olduğunu" söyleyen Kral Abdullah, Rusya'nın bu süreçteki rolünü "çok olumlu ve agresif" olarak tanımladı.
Kral Abdullah ayrıca, "Ürdün, Sayın Devlet Başkanı'na , Rusya'nın süreçteki rolünden dolayı minettar. Bunun her zamankinden daha önemli olduğuna ve Rusya'nın gücünün, yaşadığımız bölgede ulusunuzun etkinliğinin, tüm İsrail ve Filistinliler'i, bu problemi çözmek için müzakere masasına oturtmak için kullanılacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Kral Abdullah, Medvedev'le yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Vladimir Putin ile bir araya geldi. Putin görüşmede Rusya ve Ürdün arasındaki güçlü ekonomik, askeri ve kültürel ilişkilerden memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Putin ayrıca, Rusya'nın, geniş tarım arazilerinin tahrip olduğu yangınlar nedeniyle dondurulan hububat ihracatının, hem Ürdün, hem de bölge ülkeleri için yeniden başlaması amacıyla Rusya'nın elinden geleni yaptığını belirtti.
 

Bu haber toplam 452 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR