YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,5777
EURO
6,3019
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karakaya Şenlikleri 10 Nisanda!
08 Nisan 2011 Cuma 14:17

Karakaya Şenlikleri 10 Nisan'da!

Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD)öncülüğünde yapılan şenlikler 10 Nisan'da!

Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD)öncülüğünde, Söke Kaymakamlığı ve Karakaya Muhtarlığı işbirliğinde gerçekleştirilen 3. Geleneksel Tarih Öncesi Kaya Resimleri Şenliği 10 Nisan 2011 Pazar günü yapılacak.

Şenlik organizasyon komitesinden yapılan açıklamada, “Doğa ve tarihin iç içe olduğu Beşparmak Dağları’ndaki Karakaya bölgesinde yapılan şenliklerin tarihi binlerce yıl öncesine uzanmaktadır. Benzersiz betim dilleri ve kendi içinde bir bütünlük oluşturan repertuvarları sayesinde, yerleşik düzene geçmiş erken dönem topluluklarının bereketlilik, geçiş ritüelleri, düğünleri ve ilkbahar şenliklerini yansıtan tarih öncesi kaya resimleri, Karakaya köyü civarında yoğunlaşmıştır.Ege kıyısının yakınındaki Batı Anadolu’nun erken dönemlerine ait bu betim dünyası, tüm dünyada örnekleri bulunan kaya resim sanatı içerisinde benzersiz olup, Göktepe Kaya sığınağında ilkbahar şenliklerini yansıtan resimlerden yola çıkılarak, binlerce yıl önce yapılan şenliklerin günümüzde de devam ettirilmesi düşünülmüştür “ denildi.

Açıklamada, şenliklerde yöre halkı tarafından keşkek, pilav ve irmik helvası yapılacağı, Ayrıca yöre halkının ürettiği ürünler yerel pazarda satışa çıkarılacağı kaydedildi. Şenlik yerine özel araçla gitmek isteyenler Söke-Bağarası, Söke-Sarıkemer, Koçarlı-Bağarası, Didim-Sarıkemer, Milas-Sarıkemer yollarından ulaşabileceği vurgulandı.

Bu haber toplam 1147 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR