YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3193
EURO
6,0423
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanser Konulu Konferans
07 Nisan 2011 Perşembe 15:28

Kanser Konulu Konferans

“Bahar Dönemi Konferansları” çerçevesinde, Nizip Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan tarafından, “Kanser” konulu konferans verildi.

Nizip Ticaret Odası Konferans Salonunda düzenlenen konferansa, Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz'in yanı sıra ilçe protokolü ve çok sayıda öğretim elamanı ve öğrenci katıldı. Kanserin çok sayıda tanımının bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Özaslan, genetik anlamda hücre bölünmesinin kontrol altında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Özaslan, “Bu mekanizmanın herhangi bir aşamasında ki, çoğunlukla bölünmenin, fiziksel, kimyasal ya da fizyolojik olarak durdurulması ya da sınırlandırılması aşamasındaki arızalanma kontrolsüz hücre büyümesi veya bölünmesi yani kanser oluşumuna neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

“Dünyanın her yerinde her dört kişiden biri yaşamının bir döneminde kanserle karşılaşacaktır” diyen Prof. Dr. Özaslan, “Kanser sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması bakımından dünyanın en önemli halk sağlığı sorunlarının başında gelmektedir. 2002 yılı için 10.2 milyon yeni kanser vakası 6. milyon ölüm, 2008 yılında 12.4 milyon yeni kanser vakası ve 7.6 milyon kanser kaynaklı ölüm, 2020 yılı için ise 10 milyon ölüm tahmin edilmektedir. Sağlık Bakanlığının 2000 - 2006 yıllarını kapsayan son çalışmasına göre, Türkiye'de 396 bin kanser vakası bulunuyor. Her yıl 140 bin kişi kanserden ölüyor, bu rakamın önümüzdeki 20 yılda 500 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Her yıl ortalama 150 bin yeni kanser tanısı konuyor, yine 20 yıl içinde hasta sayısının 1,5 milyona ulaşacağı öngörülüyor” ifadesinde bulundu.
 

Türkiye'de her yıl 150-200 bin kişinin kansere yakalandığını belirten Prof. Dr. Özaslan, dünyada kanser hastası sayısının hızla arttığını söyledi. Prof. Dr. Özaslan, “Tüm ölümlerin yüzde 13 kadarını kanserler oluşturmaktadır. En sık görülen kanser tipleri ise meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, mide kanseri, kalın barsak kanseri ve rahim ağzı kanseri” diye konuştu.
Konferansın sonunda Nizip İlçe Kaymakamı Yaşar Karadeniz tarafından Prof. Dr. Mehmet Özaslan'a plaket takdim edildi.
 

Bu haber toplam 481 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR