YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3193
EURO
6,0423
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kampanyanın birinci yıl dönümü kutlandı
08 Nisan 2011 Cuma 13:18

Kampanya'nın birinci yıl dönümü kutlandı

Aydın’da Yerel Ürün Koruma Kampanyasının birinci yıldönümü Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda kutlandı.

Kutlamaya Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Birincioğlu, Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım, Tarım İl Müdürü Muhsin Temel, Sanayi ve Ticaret Müdürü Yücel Yavuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Çevre ve Orman İl Müdür Ve.Süleyman Gündeay,Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hulisi Akşit, Aydın Ticaret Odası Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Birincioğlu yaptığı konuşmada, “ ‘Değerini Tescil Et Aydın’ı İlerlet’ sloganı ile başlatılan Aydın iline sağlayacağı kültürel ve ekonomik katkılar göz önüne alınarak, Adnan Menderes Üniversitesi olarak Aydın’la bir bütün olarak Aydın’ı ilerletmek, Aydın’da markalaşma bilincinin gelişmesini arzulamaktayız. Coğrafi işaret tescillerinin Aydın’a getireceği olumlu katkılar düşünülerek Yerel Ürün Koruma Kampanyası gerçekleştirilmesi düşünülmüştür. Yapılan yatırımların, sarf edilen emeğin ve ürüne dönüşen fikirlerin korunması ancak sanayi hakların etkin biçimde korunabilmesi ile mümkün olmaktadır. Yöresel ve geleneksel motiflerle işlenmiş ya da yetişmiş ürünler coğrafi işaret olarak tescil edilmeli ve korunmalıdır. Kampanya başladığı zaman tek tescilli coğrafi işaret Aydın inciri iken bugün Aydın zeytinyağı, Aydın memecik zeytini, Aydın kestanesi olmak üzere üç coğrafi işaret başvurusu Adnan Menderes Üniversitesi destekleriyle yapılmıştır.” dedi.

Aydın Ticaret Odası Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu ise yaptığı konuşmada, Aydın’daki değerlerin, Aydın’da yaşan bütün insanların ortak değeri olduğuna inandıklarını ve bu değerlerin tescil edilerek gelecek nesilleri aktarılması gerektiğini ifade etti.

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı konuşmasında, tescil ve coğrafi işaretlerin alınmasında, ilgili kurum ve kuruluşların ortak çalışmaları ile gerçekleşip gelişebileceğini söyledi.
Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hulisi Akşit yaptığı açıklamada, Aydın’ın değerlerinin korunması ve tanıtılmasında sorunların başında, değerlerimizi yurtdışına tanıtılırken, maalesef ülke içinde tanınmadığı kaydetti.

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş konuşmasında, “ Aydın’ın bu coğrafyanın yerel zenginliklerinin tanıtımı, tescil edilmesi bunların bütün dünyaya sunulması ve dünyanın getirdiği rekabet, taktik şartları içerisinde ürünlerimizin değerini muhafaza etmek mecburiyetimiz. Bunun için yasanın verdiği imkânlar var. Bütün dünyada geçerli, patent ve diğer bu konuyla ilişkin mevzuat var. Bu çerçevede ürünlerimizin ve marka değerlerimizin korunması fevkalade önem taşıyor. Bunun için üzerimize düşeni yapmamız ve çevremizde eksiliği, ihmali bulunan arkadaşlarımızı uyarmamız gerekiyor. En önemlisi yapacağımız tanıtım faaliyetinin, Aydın’ın yerel değerlerinin kaybolmaması için burada değil, Aydın’ın dışında olması amaca daha iyi hitap edebilir. İnsanlar beğendikleri bu ürünleri nerden ve nasıl temin edecekleri konusunda bilemiyor. Bunlarında aşılması gerekiyor. Odalarımızın da bu konuda üreticilerimiz rehberlik etmesinde yarar var. Aydın’da güzel ürünleri yemekleri gelen misafirlerimize sunabileceğimiz mekanımızın olmadığını biliyoruz. Belki de işe buradan başlanmalı. Öncelikle bunların yapılması için yasal işlemlerin tamamlanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Aydın’ın Değerleri’ paneli yapılırken, ‘Başarı Hikayeleri’ bölümünde, Aydın’da ürettikleri ürünleri isimleri ile anılan başarılı işadamlarının başarı hikayelerini anlattılar.

20110407ay408836_03.jpg

20110407ay408836_02.jpg

Bu haber toplam 344 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR