YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,5636
EURO
6,2896
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hepsi Kaynak Suyu İçinmiydi?
06 Nisan 2011 Çarşamba 18:33

Hepsi Kaynak Suyu İçinmiydi?

Kaynak suyu için ağaçları kesip, vatandaşın arsasını talan ettiler

 Bursa'nın Kestel ilçesinde bir vatandaş, tapulu özel mülkiyetinden ağaç kesip, su borusu döşeyen kaynak suyu firmasını mahkemeye verdi. Uludağ'ın eteklerindeki 2 dönüm arsasına memba su borusu döşenmesi sebebiyle toprak kayması meydana geldiğini ve arsanın tamamen kullanılmaz halde olduğunu belirten Ceyhan Saraç, "İzinsiz bahçeme girip 35-40 yıllık ıhlamur ağaçlarımı kesip, boru döşemişler. Arsamı satmıştım, ama toprak kayması sebebiyle alan kişi vazgeçti" dedi.

Olay, Kestel ilçesi Derekızık köyünde meydana geldi. 22 yıllık devlet memuru Ceyhan Saraç, tüm birikimini kullanarak 2005 yılında içerisinde ıhlamur ve erik ağaçlarının bulunduğu 2 dönümlük arsa aldı. Arsasında temizlik yapan Saraç, geçtiğimiz Aralık ayında arsayı 160 bin lira tutarındaki 2 katlı ev karşılığında sattı. Alıcıyla birlikte arsaya giden Saraç, gördüğü manzara karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadı. Arsadaki ağaçların kesildiğini ve su borusu döşendiğini gören Saraç, uzun süre kendine gelemedi. Anlaştığı kişi arsayı almaktan vazgeçerken, Saraç su borusu döşenmesi sebebiyle toprak kaymasıyla arsasında büyük tahribat olduğunu belirledi. Ceyhan Saraç, arsasındaki 35 ağacı kesip, su borusu döşeyen kaynak suyu firmasının yolunu tuttu. Fabrika yetkilileri Saraç'a, 'Fidan alıp verelim, ödeşelim' teklifinde bulundu. Teklif karşısında büyük şok yaşayan Saraç, su fabrikası hakkında Kestel Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Firmanın 'ağaçları izinsiz kesmek, izinsiz araziye girme ve boru döşeme, araziye zarar vermek'le suçlandığı davanın ilk duruşması Haziran ayında yapılacak.

"OĞLUM ASKERDEN GELİNCE EVLENECEKTİ, TÜM PLANLARIM YIKILDI"
Halen kiralık evde oturduğunu anlatan Ceyhan Saraç, bir süre sonra askerden gelecek oğlunu evlendirme planı yaptığını, ancak arsasında karşılaştığı manzara ile tüm planlarının yıkıldığını söyledi. Saraç, "Halen inanamıyorum, izinsiz bir şekilde arsama girip, ağaçlarımı kesip, su borusu döşemişler. Hakkımı aramak için kendileriyle görüştüğümde hakaret eder gibi davrandılar. 160 bin liraya sattığım arsam şimdi 10 bin lira bile etmiyor. Çünkü su borusu döşendiği için toprak kayması meydana gelmiş. Yıllık 2 bin lira gelir sağladığım 40 yıllık ıhlamur ağaçlarım ve 20 yıllık erik ağaçlarım kesilmiş. Arsamda toplam 35 ağacım kesilmiş. Bilirkişi yaptığı incelemede 5 ıhlamur ağacı, 15 erik ağacı ile çok sayıda kavak ağacının kesildiğini belirledi. Henüz fidan olan onlarca ağacım da vardı" diye konuştu.

Firmanın kendisine zulüm yaptığını savunan Saraç, hangi kapıyı çaldıysa geri çevrildiğini söyledi. Uludağ'dan gelen suyu fabrikaya ulaştırmak için döşenen boruların arsasının 640 metrekarelik bölümünde tahribata neden olduğunu belirten Saraç, toprak kayması sebebiyle arsanın tamamen kullanılmaz hale geldiğini söyledi. Kestel Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmasına rağmen arsasındaki işgalin bitirilmediğini belirten Saraç, "Konu yargıya intikal etti. 22 yıllık memurluk hayatımdaki tüm birikimimi bu arsaya vermiştim. Oğlumu evlendirecektim, ama arsam şu an para bile etmiyor" dedi.

Arsada mahkeme kararıyla bilirkişi incelemesi yapıldığını anlatan Saraç, ağaçlara 718 lira, 640 metrekarelik arsanın da tahribata uğraması sebebiyle 6 bin 409 lira olmak üzere toplam 7 bin 127 lira değer biçilmesine de tepki gösterdi. Arsanın tamamen kullanılmaz hale geldiğini belirten Ceyhan Saraç, yeni bir bilirkişi incelemesi için başvuruda bulunduğunu dile getirdi.
Öte yandan, basın mensuplarının görüşlerine müracaat ettiği firma yetkilileri herhangi bir açıklama yapmadı. Şirket yetkilileri, "Hukuki süreç sürdüğü için açıklama yapmayı uygun bulmuyoruz" dedi.

kaynajk.jpg

Bu haber toplam 558 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR