YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3126
EURO
6,0269
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hamas-El Fetih Uzlaşması
07 Nisan 2011 Perşembe 13:22

Hamas-El Fetih Uzlaşması

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile bir araya geldi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile bir araya geldi. Görüşmede Hamas ile El Fetih'in uzlaşması konusu ele alındı.

Görüşmeden sonra Filistinli Başmüzakereci Saib Erikat ve Amr Musa, ortak bir basın açıklamasında bulundu. Mahmut Abbas ile Amr Musa'nın iki önemli konuyu ele aldığını dile getiren Erikat, "Birinci konu, Filistinli gruplar arasında uzlaşma. Başkan Mahmut Abbas'ın uzlaşmayı sonuçlandırmak için Gazze'ye gitme girişimi ve teknokrat hükümeti kurulması konusu ele alındı. Bu gece görüşülen ikinci konu, İsrail ile barış girişimleri ile ilgili Batılı ülkelerle yaptığımız temaslardı. Abbas, Sayın Musa'ya Filistin-İsrail barışı konusundaki değişmezlerimiz ve Kudüs'ün de içinde bulunduğu bölgede yerleşimlerin durdurulması konusundaki tutumumuzu ifade etti" dedi.

Bir soru üzerine Erikat, "Filistinliler arasındaki bu bölünmüşlük, Netanyahu'nun eline Filistin davasının boynunu vurmak için verilmiş bir kılıçtır. Filistin ve Kudüs; Hamas, El Fetih ve diğer gruplardan çok daha önemlidir" ifadelerini kaydetti.

Amr Musa ise, Filistinli gruplar arasındaki uzlaşma girişimlerini ele aldıklarını ifade etti. Musa, "İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşananları değerlendirdik. Filistin toprakları üzerine bina edilen yerleşimler, İsrail ile barış görüşmelerinin başlamasının önündeki en büyük engeldir. Abbas ile ele aldığımız ikinci konu ise, Filistinli gruplar arasında uzlaşma sağlanması için Sayın Abbas'ın Gazze'ye gitme ve uzlaşmayı başlatma girişimi. Arap Birliği, Abbas'ın bu girişimini desteklemektedir. Biz acil uzlaşma istiyoruz. Filistinli gruplar arasında anlaşmazlık için her hangi bir gerekçe görmüyoruz. Öne sürülen bütün gerekçeler uzlaşmayı engellemeye yöneliktir" diye konuştu.
 

Bu haber toplam 475 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR