YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerji Semineri Sona Erdi
06 Nisan 2011 Çarşamba 18:02

Enerji Semineri Sona Erdi

İnşaat ve yapı sektörünün gündeminde olan konu için Söke’de İnşaat Mühendisleri Odası tarafından mühendis ve mimarlara yönelik yetki belgesi eğitim kursu açıldı.

 3 gün süren eğitim kurslarında Aydın Makine Mühendisleri Odası Başkanı Semih Gölcüklü eğitmen olarak yer aldı. Söke’deki kursa 21 kişinin katıldığı belirtilirken, kurslar sonunda yapılan sınav sonrasında başarılı olan kursiyerlere Enerji Kimlik Belgesi yetki Sertifikaları verildi. Daha önce Aydın’da benzer kurslara katılarak 10 kişinin belgesini aldığı, Söke’de açılan kurs ile birlikte ilçede yetki belgesi olan kişi sayısının 30’u bulduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Söke İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Durmuş Ali Altınsoy; “1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yeni yapılacak binalarda enerji kimlik belgesi düzenlenmesi zorunlu olacak. Mevcut binalar için ise vatandaşların, 2017 yılına kadar enerji kimlik belgelerini almaları gerekecek. Bunun için yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketlerine başvurmak gerekecek. Bu şirketlerden Aydın ilinde bir tane bulunuyor” dedi.

Binaların metrekare başına düşen enerji tüketim miktarı ve karbondioksit salınımı hesaplanarak, binaya uygun enerji kimlik belgesinin düzenleneceğini ve bu belgelerin binaların giriş kısımlarında görünür bir yere asılmasının zorunlu hale getirildiğini ifade eden Söke İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Durmuş Ali Altınsoy; “Düzenlenen kursların faydalı olduğuna inanıyorum. Bu kurslarda bize yardım ve destekte bulunan Aydın Makine Mühendisleri Odası’na çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR