YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3230
EURO
6,0368
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Medeniyetler Arası Diyalog Forumu
07 Nisan 2011 Perşembe 15:03

Dünya Medeniyetler Arası Diyalog Forumu

Dünya Medeniyetler Arası Diyalog Forumu, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Devlet Başkanı İlham Aliyev'in katılımıyla başladı.

"Ortak Değerlere Kavuşalım, Farklı Kültürlerle Zenginleşelim" sloganıyla düzenlenen forumun açılışına ayrıca, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, ISESCO'nun Genel Başkanı Abdülaziz bin Osman El Tuveycri, 20 ülkenin kültür bakanları, bakan yardımcıları, uluslararası örgüt temsilcileri ile çok sayıda belediye başkanı ve bilim adamı olmak üzere toplam 500 kişi katıldı. UNESCO, Avrupa Konseyi, Konsey bünyesindeki Kuzey-Batı Merkezi ve ISESCO gibi uluslararası örgütlerin destek verdiği forum, Azerbaycan'ın medeniyetler arası diyalog konusunda hayata geçirdiği projeleri uluslar arası düzeye çıkarmayı ve daimi hale getirmeyi amaçlıyor.

Gündeme alınacak konuların genişliği ile dikkat çeken forumda ayrıca, "5-A Medeniyetler Arası İşbirliği Platformu"nun temellerinin atılması bekleniyor. 5-A, Avrupa, Asya, Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarının baş harflerini sembolize ediyor.
Forumun açılışında konuşan Aliyev, Azerbaycan'da yaşayan farklı millet ve dinlere mensup insanların bir vücut gibi olduğunu belirterek, "Bunlar gerektiğinde ülkelerini ortaklaşa savunmuşlardır" dedi.

Azerbaycan'ın bu tecrübesini diğer ülkelerle paylaşmak istediklerini kaydeden Aliyev, bunun dünyada eşine az rastlanan bir tecrübe olduğunu ifade etti. Aliyev, "Biz isteriz ki, tüm halklar, çeşitli dinlerin temsilcileri, sıkı ilişkiler kursun, bazı konuları açık ve ortak müzakere edebilsinler" diye konuştu. Mevlüt Çavuşoğlu ise "Avrupa Konseyi yılarca ülkeler arasında bariyerlerin kaldırılmasını destekledi. Avrupa bunun için bir modeldir. Avrupa çok medeniyetlidir. Bizim birliğimizde çeşitlilik esasdır" dedi.

Forumda ayrıca, Tüveycri, UNESCO'nun Stratejik Planlama'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Hans D`Orvil, BM'nin Kültürlerel İlişkiler Sekreterliği İcra Müdürü Mark Şuer, Krans Montana Forumu'nun Başkanı Jan Pol Kerteron ile BM Genel Sekreteri'nin Portekizli eski temsilcisi Viktor Ancelo birer konuşma yaptı.
 

Bu haber toplam 537 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR