YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3169
EURO
6,0285
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Didim Müftüsünden Kutlama Mesajı
11 Nisan 2011 Pazartesi 11:35

Didim Müftüsü'nden Kutlama Mesajı

Didim İlçe Müftüsü Celil Karaca, her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

İlçe Müftüsü Karaca hafta dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Diyanet İşleri Başkanlığınca, Peygamberimizin doğum yıl dönümü olan 20 Nisan’ı içine alan hafta, 14-20 Nisan tarihleri “Kutlu Doğum Haftası” olarak kutlanmaktadır. Her yıl değişik bir konu belirlenerek o konu etrafında bir dizi etkinlikler yapılmaktadır. 2011 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin ana başlığı “Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi” olarak belirlenmiştir. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle merhameti toplumumuzun gündemine taşımak, şefkati duygu dünyasından eylem boyutuna geçire bilmenin yollarını konuşmak, bu konuda toplumda bir bilinç oluşturmak, kısacası Hz. Peygamber’in izinde fiili bir merhamet seferberliğinin başlatılması hedeflenmektedir. İslam’ın kendisi en büyük rahmettir. İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.) alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Kur’an da 114 yerde tekrarlanan besmelede Allah’ın sürekli vurgu yapılan iki ismi “Rahman ve Rahim” isimleridir. Alimler İslam’ı “Allah’ın emrini ta’zim; yani O’na kul olmak, O’nun yarattıklarına şefkat ve merhamet etmek” diye tarif etmişlerdir. Peygamberimiz buyuruyor ki; “Allah Teala rahmetini yüz parçaya ayırdı. Doksan dokuzunu kendi yanında tuttu, bir parçasını ise yeryüzüne indirdi. İşte bu bir parça rahmet sebebiyle bütün canlılar birbirine merhamet ederler. Hatta kısrak (emzirirken) yavrusuna basıp da zarar verir korkusuyla ayağını kaldırır.” Anne- babaya verilen en güçlü duygu merhamettir. Anne yavrusuna, yabani hayvanlar ve kuşlar da birbirine merhamet ederler.”

İlçe Müftüsü Celil Karaca Didim’de hafta boyunca yapılacak etkinliklerle ilgili de bilgiler aktarırken açıklamasında “Didim Müftülüğümüzce bu hafta boyunca değişik etkinlikler düzenlenecektir. Hafta içerisinde hutbe ve va’azlarla bu konuya ağırlık verilecek. 14 Nisan 2011 Perşembe günü başta Didim Hastanesi olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlar ziyaret edilerek gül dağıtılacak. Aynı gün Nur Camiinde saat 14.00’da Kur’an Kursu Öğreticimiz tarafından bayanlara yönelik sohbet yapılacak. 15 Nisan 2011 Cuma Namazında Camilerimizde gül dağıtılacak. Şehrin belli yerlerindeki bilbord, raket ve duraklara “merhamet” konulu afişler asılacak. 20 Nisan 2011 Çarşamba günü Didim Ticaret Odası yanındaki Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde, saat 20.30’da, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, “Peygamber Efendimizin Merhamet Eğitimi” konulu konferans verecek. Katılanlara ücretsiz kitap dağıtılacak ve lokma ikram edilecektir. Hayatta karşılaştığımız tüm problem ve sıkıntıları aşa biliriz. Bunu için gerekli olan tek şey merhameti sözden eyleme dönüştürebilmek. Yöneticiler halkına, idareciler emri altındakilere, amirler memurlarına, patronlar işçilerine, işçiler işverenlerine, eşler birbirlerine, anne babalar evlatlarına, evlatlar anne babalarına, büyükler küçüklere, yaşlılar gençlere, akrabalar hısımlarına, komşular, yanı başındakilere, tanış olanlar olmayanlar, aynı dine inanalar, inanmayanlar, farklı takımı tutanlar.., etrafımızdaki canlı- cansız tüm varlıklara merhametle yaklaşalım. Merhametini kaybeden insanlığını kaybeder. Haydi biraz merhamet!”ifadelerine yer verdi.

Bu haber toplam 346 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR