YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0286
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu
15 Nisan 2011 Cuma 15:00

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

Türkiye'nin en önemli spor organizasyonlarından biri haline gelen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun tanıtım toplantısı Kuşadası'nda yapıldı.

176'sı sporcu olmak üzere yaklaşık 1000 kişilik kafilenin 8 gün sürecek, bin 387 kilometrelik 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Kuşadası Kaymakamlığı'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası Garnizon Komutanı Murat Biçer, Kuşadası Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnankur ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ile birlikte kaymakamlık, belediye, jandarma komutanlığı, emniyet müdürlüğü, toplum sağlığı merkezi ve gençlik spor ilçe müdürlüğü'nden yetkililer katıldı. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 47. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ile ilgili her türlü hazırlıkların tamamlandığını ve büyük organizasyon için geri sayımın başladığını bildirdi. Her geçen yıl öncekinden başarılı olan organizasyonun, bu yıl da önemli yeniliklere sahne olacağını anlatan Müftüoğlu, şu an itibarıyla en önemsedikleri şeylerin başında vatandaşların tura göstereceği ilgi olduğunu dile getirdi. Her etapta ve yol boyunca vatandaşların yarışı izleyerek, sporcuların geçeceği güzergahları çeşitli aktivitelerle renklendirerek, yörelerini televizyonlar aracılığıyla tanıtmasının
önemine değinen Müftüoğlu, "Dünyanın en önemli organizasyonları arasına giren turu bir şölen havasına dönüştürmek için herkesin sokağa dökülerek sporcuları desteklemesini bekliyorum. Böylece hem turun hem de o yörenin marka değeri artacak" dedi.

Son yıllarda uluslararası bisiklet takviminde en önemli organizasyonlardan biri olarak görülmeye başlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 24 Nisan-1 Mayıs 2011 tarihleri arasında, geçmiş yıllardan farklı olarak ''Kıtalararası Etaplı Bisiklet Turu'' olarak gerçekleştirilecek. 2 HC klasmanında Avrupa turları arasında en prestijli turlardan biri durumunda olan 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 24 Nisan'da İstanbul etap yarışı ile başlayacak. Bu yarışta sporcular, Sultanahmet Meydanı'ndan start alacaklar ve Boğaz Köprüsü'nü geçip, Bağdat Caddesi'ne ulaşarak Bağdat Caddesi ve Sahil Yolu'nda 8 tur atarak yarışı tamamlayacaklar. Sporcular 1. etap yarışında 121 kilometre pedal çevirecek.

ETAPLAR

İstanbul'daki 'Kıtalararası Etaplı Bisiklet Turu' yarışın ardından uçakla İzmir'e, oradan da Kuşadası'na geçecek sporcular, yarışın ikinci startını buradan alacaklar. 22 takımdan 176 sporcu ve 700 civarında görevliden oluşacak yaklaşık 1000 kişilik ekip, 8 gün boyunca Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerle dolu parkurlardan geçerek bin 1387 kilometre yol katettikten sonra yarışı Alanya'da tamamlayacak.
Sporcular, 8 gün sürecek turda, sırasıyla şu etapları geçecek:
1. Etap: İstanbul'da (121 kilometre)
2. Etap: Kuşadası-Turgutreis (181 kilometre)
3. Etap: Bodrum-Marmaris (166 kilometre)
4. Etap: Marmaris-Pamukkale (209 kilometre)
5. Etap: Denizli-Fethiye (221 kilometre)
6. Etap: Fethiye-Finike (194 kilometre)
7. Etap: Tekirova-Manavgat (135 kilometre)
8. Etap: Side-Alanya (160 kilometre)

TURDA 2 PROFESYONEL TÜRK TAKIMI YARIŞACAK

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda bu yıl 6 profesyonel, 14 profesyonel kıta takımı ve Türkiye'den 2 uluslararası kıta takımı olmak üzere toplam 22 takım sporcusu mücadele edecek. Yarışmadaki en önemli yeniliklerden biri, turda ilk kez iki Türk takımının mücadele edecek olması. Daha önceki yıllarda Türkiye adına sadece milli takımın yarıştığı turda, bu kez Türk takımları profesyonel statüyle yarışacak. Turda mücadele edecek Manisaspor Bisiklet Takımı ve Konya Şekerspor Vivelo, bu tura katılabilmek için amatörlükten yarı profesyonelliğe geçiş yaparak uluslararası kıta takımı statüsünü kazandı. 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na katılacak takımların isimleri şöyle açıklandı:
Profesyonel Takımlar: Omega Pharma-Lotto, Garmin-Cervélo, Lampre-ISD, Liquigas-Cannondale, Team Saxo Bank and Team Astana. Profesyonel Kıta Takımları: Andoni-Giocattoli, Andalucia-Caja Granada, Caja Rural, Cofidis, Colombia es Pasion, Colnago-CSF, De Rosa-Ceramica Flaminia, FDJ, Farnese Vini-Neri Sottoli, Skil-Shimano, Team Type 1, Team Netapp, Team Spidertech and Veranda;s Willems. Uluslararası Kıta Takımları: Manisaspor Bisiklet Takımı ve Konya Şeker Spor-Vivelo.

120'DEN FAZLA ÜLKEDE İZLENECEK

Türkiye'nin en önemli tarihi ve doğal güzelliğe sahip yörelerinde gerçekleşecek tur, bu yıl da Eurosport ve TRT aracılığıyla canlı yayınlanacak. Yapılan anlaşmaya göre, TRT, her etabın son 2,5 saatini, Eurosport ise her etabın son 1,5-2 saatini canlı yayınlayacak. Toplamda TRT 1 tarafından 20, Eurosport tarafından ise tekrarlarla birlikte 17 saat yayın gerçekleştirilecek. Bu yayınlar, 120'den fazla ülkede 28 dilde yapılacak. Yayın yapılan ülkelerde yaklaşık 1 milyar kişinin bu yayınları izleme imkanı
olduğu bildirildi. Belçika'dan gelen ve dünyanın en önemli organizasyonlarını çekmesiyle tanınan 102 kişilik canlı yayın ekibinde, 2 helikopter, 1 uçak, 4 motosikletli ve 8 sabit kameraman bulunuyor. Ayrıca 16 kişilik hakem heyeti, 14 kişilik yönetici kadro, 10 kişilik medya ilişkileri ekibi, 9 kişilik tören ekibi, 65 kişilik start/finish ekibi, 110 kişilik takım-yol ekibi ve görevliler, 180 araç, 100 şoför, 100'ün üzerinde yerli ve yabancı VIP misafir, 3 ambulans ve bu ambulanslardaki sağlık ekibi, 25
kişilik catering ekibi, 45 motosikletli özel güvenlik, 10 motosikletli polis ve 100'ün üzerinde medya mensubundan oluşacak yaklaşık 900 kişilik dev kafile, sekiz gün boyunca 50'ye yakın otelde konaklama yapacak. Organizasyonda yüzlerce polis ve jandarma da gu kilometre pedal çevirecek.

ETAPLAR

İstanbul'örev yapacak. Geçen yıl yapılan turla ilgili olarak televizyon yayınlarının yanı sıra gazete, dergi ve haber portallarında bin 500'e yakın haber yayınlandığı ve bu yayınların reklam değerinin 285 milyon dolar civarında olduğu bildirildi.

Bu haber toplam 393 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR