YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3230
EURO
6,0368
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çubukçu: Gençler bize güvensin
06 Nisan 2011 Çarşamba 17:32

Çubukçu: Gençler bize güvensin

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, YGS'de şifreli kopya iddialarına ilişkin olarak öğrencilere çağrıda bulunarak sınavlara huzurlu bir şekilde hazırlanmalarını istedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi'nin gündem dışı konuşmasına yanıt veren Çubukçu, ÖSYM Başkanı Ali Demir'in açıklamalarını tatmin edici bulduğunu belirtti. Çubukçu, ''Ben de her şeyden önce anne bir veli olarak bu açıklamaları tatmin edici bulduğumu söylemek istiyorum'' dedi. 

Açıklamalara rağmen bilgi kirliliği oluşturulduğunu kaydeden Çubukçu, iddiaların yargı tarafından soruşturulduğunu anımsattı. Sınavda sistematik kopya gerçekleşmediğinin bu aşamada net olarak anlaşıldığını belirten Çubukçu, ortada somut bir kopya skandalı yokken gençlerin ve ailelerin kafasını karıştırmaya kimsenin hakkının olmadığını söyledi. Çubukçu, ''Herkesi bu konuda serinkanlı, sağduyulu, bilgiye dayalı açıklamalar yapmaya davet ediyorum'' diye konuştu.

ÖSYM'nin bağımsız bir kurum olduğunu vurgulayan Çubukçu, talimatıyla sınavın iptal edilmesinin söz konusu olamayacağını, ancak yargı kararını uygulayabileceklerini söyledi. Çubukçu, ''Bundan bir siyasi rant umuluyor. Başkanın ataması eleştiriliyor. Başkan çok yeni atandı bu göreve. Yıllarca ÖSYM'nin başkanlığını yapan Sayın Yarımağan açıklamalar yapıyor. Çok yakın tarihte bir kopya skandalı yaşandı, soruların önceden sızdırıldığı tespit edildi. AK Parti olarak çocuklarımızın hayalleri üzerinden siyaset yapmıyoruz. Oluşturulan bu kaostan beslenecek kadar insafsız değiliz. Ne Sayın Başkan'ın, ne de hükümet olarak bizim taraflı tutum içinde olduğumuzu iddia etmek insafsızlıktır. Lütfen gençlerimizin hayallerini hiçe saymayalım. Kafa karıştırmayalım. Bu konuda cahillik düzeyinde diyebileceğim açıklamalardan kaçınalım. İşi, uzmanlarına ve yargıya bırakalım. Gençlerimizin hayallerini ilgilendiren bir konuda siyaset yapmadık, yapmayacağız. Bunun üzerinden siyaset yapmaya ve rant elde etmeye çalışanlara da fırsat vermeyeceğiz. Gençlerimiz bize güvensinler, aileler bize güvensinler. Huzurlu şekilde Haziran'da yapılacak sınavlara hazırlansınlar'' diye konuştu. 

Bakan Çubukçu, yerlerinden söz alan milletvekillerinin konuya ilişkin soruları üzerine tekrar kürsüye geldi. ÖSYM Başkanı'nın yaptığı açıklamaları tatmin edici bulduğunu söylemesinin asla yargıya müdahale anlamına gelmeyeceğini, bunun telkin de olmayacağını ifade eden Çubukçu, ''Bunun suç olacağını, ceza avukatlığı yapmış birisi olarak biliyorum'' dedi. 

Çubukçu, kendisine laf atan muhalefet partisi milletvekillerine, ''Neyin yargıya müdahale olduğunu, neyin olmadığını en az sizin kadar biliyorum'' diye yanıt verdi. 

Ne kadar çok kafa karışıklığı yaratılmaya çalışılırsa çalışılsın, birilerine ayrımcılık yapıldığı konusunun doğru olmadığını söyleyen Çubukçu, "Bu sınavları adil, objektif ve eşit bir şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Bize karşı kadrolaşma iddiasında bulunanların önceki başkana yönelik olumlu kayırmacılık içinde olduklarını da vurgulamak isterim. ÖSYM'de bir olay yaşandı, savcılık buna el koydu. Bilirkişi raporlarında 'sorular önceden sızmıştır' denildi, sınav iptal edildi, ama burada hiçbiriniz çıkıp da eski ÖSYM Başkanı hakkında söz söylemediniz. 2 ay önce göreve gelen başkana, gösterdiği titizliğe rağmen yapılanlar büyük bir haksızlıktır. Çocukları istismar etmeyelim, gençlerimiz bize güvensin'' dedi. 

Bu haber toplam 524 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR