YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3169
EURO
6,0285
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa
06 Nisan 2011 Çarşamba 15:48

Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, "Başkanlık sistemi ve yeni anayasa söylemleri ile gündem saptırılıyor. Sanal gündem yaratılıyor" dedi.

MHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından uygulanacak seçim çalışmaları ve stratejileri açıklamak amacıyla ''İstanbul Harekete Geçiyor'' başlıklı basın toplantısı düzenlendi. The Marmara Otel'de yapılan toplantıya TBMM Başkanvekili Meral Akşener ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay'ın yanı sıra milletvekili aday adayları ve çok sayıda partili katıldı. Toplantıda konuşan Toskay, seçim sürecinde demokratik sistemin sağlıklı çalışabilmesi için vatandaşların Türkiye'nin önemli sorunları hakkında doğru bilgilere sahip olarak bir değerlendirme yapıp oylarını buna göre kullanmaları gerektiğini söyledi. Toskay, ''Toplum, iktidarın bütün seçimlerden ve referandumlardan önce yaptığı gibi bir sanal gündem tuzağına düşüp de onu tartışarak gerçek gündemini tartışamadan seçime giderse milli irade saptırılmış olur, demokratik olarak da sağlıklı bir sonuç alma imkanına sahip olunmaz. Bu bakımdan MHP olarak seçim döneminin sakin, gerginlik olmadan, çatışma olmadan, gerçek sorunların rahatlıkla tartışılabildiği bir ortamda cereyan etmesini istiyoruz. Sanal gündem yaratma teşebbüslerinden uzak duruyoruz. Başkanlık sistemi, içinin nasıl doldurulacağı bilinmeyen yeni anayasa söylemleri gündem saptırmadır, sanal gündem oluşturmaktadır. Bununla demokrasinin bu atmosferde sağlıklı tecelli etme şansı yoktur" dedi.

Toskay, yüksek standartlarda bir demokrasiyi hedef aldıklarını belirterek, "8.5 yılda demokrasimizin daha üst düzeye çıktığını iddia etmek kolay değil uygulamalar dikkate alındığında. 2002'deki seçimlerde devlet seçimlere müdahale etmemiştir, devlet mekanizmaları tehdit etmemiştir. Devletin kaynakları oy almak için kullanılmamıştır, seçim sonuçları tartışılmamıştır. Hiç kimse telefonlarım dinleniyor mu diye şüphe içinde değildi, internette hangi konuşmalarım ve görüntülerim yayınlanacak tehdidi ve kaygısı içinde bulunmuyordu'' şeklinde konuştu.
Kendilerinin toplumsal sözleşme niteliğinde anayasa sözleri bulunduğunu belirten Toskay, "Küresel güçlerin Türkiye'ye dayattığı yeni bir biçimlendirmeye yol açacak AK Parti'nin iddia ettiği ortaya koyacağı bir anayasa bizim aklımızdan geçmiyor. Bu anayasada yargı tam anlamıyla bağımsız ve tarafsız olacak. Kimsenin arka bahçesi olmayacak'' diye konuştu.

Tunca Toskay, "Yaşanan tartışmalar 'AK Parti'nin kusurları, hataları var ama AK Parti'nin de bir alternatifi mi? var' şeklinde. Bu, Türk milletini ve milli iradeyi küçük görmek demektir. Ne demek AK Parti'nin alternatifi var mı? AK Parti'nin alternatifi Milliyetçi Hareket Partisi'dir. İktidara en hazır parti biziz. MHP, bu seçime inançla ve bütün gücüyle asılmaktadır. 12 Haziran'da bunun meyvelerini alacağımızdan hiç şüphemiz yok. Tek başına iktidar hedefiyle yola devam ediyoruz'' dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Didinmez ise mevcut iktidar döneminde millete ait bütün değerlerin içinin boşaltıldığını ileri sürerek, "Meşruiyet içerisinde, hukuk yoluyla, millet iradesiyle AK Parti iktidarının iş başından uzaklaştırılması gerektiği kanaatindeyiz. Demokraside bunun tek yolu seçimdir''şeklinde konuştu. Didinmez, partilerinin seçimlerde tek başına iktidarı hedefleyen ve bunun gereğini yerine getirme kararlığında olan siyasi kadrosuyla hazırlıklarını tamamladığını aktardı. Didinmez, güncel konulara da değinerek, şunları kaydetti:

''Geçen yıl KPSS tartışması, bu hafta da YGS'deki iddialar ve Sayın Cumhurbaşkanı ile beraber kabine üyelerinin 'iddiaların muhataplarına sorduk, ikna olduk' gibi bir sahiplenmeyle beraber kamuoyu vicdanında karşılığı olmayan bir anlayışla önümüzdeki seçimlerde de hile ve hurdaya teşebbüs edenleri şimdiden sahiplenecekleri şeklinde bir işaret verir gibi bir haldeler. Seçimler millet iradesinin tecelli ettiği bir alandır. Hiçbir müdahalenin yapılmaması gerekmektedir. Adil, hakkaniyet ölçüleriyle, haksız rekabetin olmadığı, milletin iradesine tahakkümün söz konusu olmadığı bir seçimin gerçekleştirilmesi arzusundayız. Seçim sonuçlarının güvenli ya da güvensiz tartışmalarına neden olacak hareket ve tavır belki bugünü kurtarabilir. Ancak böyle bir iddiaya muhatap olanların milliyetçi hareketin 13 Haziran'dan sonraki yetki ve sorumluluğuyla iktidar sahibi çerçevesi içerisinde eylem ve teşebbüsler cezasız bırakılmayacaktır. Cenabı Allah MHP'ye tek başına iktidarı nasip edecek inşallah."

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Şafak da, MHP'nin İstanbul'da 3 bölgeden en az 9 milletvekili çıkarmayı hedeflediğini aktardı. MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan ise, MHP'nin tek başına iktidar olacağına inandıklarını ifade ederek, bu inanç ve kararlılıkla İstanbul'da seçime kadar sürecek zorlu mücadelelerini hızlandırdıklarını söyledi. Başkan, ''Hedeflerimizi anlatabilmek için il başkanlığı olarak İstanbul'da din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin herkesin kapısını çalacağız'' dedi.

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR