YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADÜye ödül !
13 Nisan 2011 Çarşamba 11:51

ADÜ'ye ödül !

Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası tarafından düzenlenen 5. Ulusal Tıbbi Cihaz Proje Yarışması’nın Sendika merkezinde yapılan jüri değerlendirmesi sonucunda,

Adnan Menderes Üniversitesi(ADÜ) eski rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu’nun buluş sahibi, ADÜ'nün patent sahibi olduğu “Laparoskopik cerrahide safra kesesindeki taşları ezerek uzaklaştıran pens” projesi Jüri Özel Ödülünü aldı.

Prof. Dr. Şükrü Boylu yaptığı açıklamada tasarladığı pens hakkında şunları söyledi: "Laparoskopik kolesistektomi karın duvarına açılan delikler (trokar deliği) içinden geçen ince uzun aletlerle yapılan safra kesesi ameliyatıdır. Ameliyat sonunda safra kesesinin karın dışına alınması her zaman kolay olmaz, çünkü içindeki taşlar karın duvarındaki delikten geçemeyecek kadar çok sayıda ve/veya büyüklükte olabilir. Çözüm için uygulanan yöntemlerin ve kullanılan malzemelerin birtakım dezavantajları vardır. Bu dezavantajlar bazen ameliyatı uzatmakta ve istenmeyen durumların gelişmesine yol açabilmektedir. Tasarlanmış olan pens trokar deliğinden geçerek safra kesesi içine girer, içerdeki taşları parçalar ve bu parçaları aspire ederek uzaklaştırır. Pensin bir kez içeri sokulması yeterlidir. Bu pens sayesinde soruna ekonomik ve basit bir çözüm sunulmuştur. Taş pensini kullanarak ameliyatı kısaltmak, son aşamada sorun yaşanmasını önlemek ve ekonomik bir çözüm üretmek tasarlanmış olan pens başka cerrahi girişimlerde de kullanılabilir özelliktedir.Pensin prototipi Bahadır Medikal tarafından yaptırılmış olup üretim aşamasına gelinmiştir". 

Bu haber toplam 441 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR