YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3244
EURO
6,0410
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
7. Geleneksel Yağlı Güreşler
07 Nisan 2011 Perşembe 14:02

7. Geleneksel Yağlı Güreşler

Antalya'nın Kepez İlçesi Belediyesi'nin Recep Gürbüz adına düzenleyeceği ve 700'e yakın pehlivanın katılacağı '7. Geleneksel Yağlı Güreşler', 16-17 Nisan'da Varsak Stadyumu'nda yapılacak.

Kepez Belediyesi, yılın ilk güreşleri olma özelliği taşıyan ve bu yıl yedincisini düzenleyeceği yağlı güreşlerin hazırlıklarına başladı. Ata sporu güreşi yaşatmak adına düzenlenen yağlı güreşlerin hazırlıklarını, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün başkanlık ettiği güreş komitesi yapıyor. Tarihi Kırkpınar güreşlerinin heyecanının yaşandığı Kepez Belediyesi'nin 7. Geleneksel Yağlı Güreşleri, 16-17 Nisan'da Varsak Stadyumu'nda gerçekleştirilecek.

GÜREŞLER RECEP GÜRBÜZ ADINA DÜZENLENECEK

Komite, Kepez güreşlerinin hayatını kaybeden bir başpehlivan adına düzenlenmesiyle ilgili de bir karar aldı. Geçtiğimiz yıl ki güreşlerde, 2010 yılında aramızdan ayrılan, 1994 ve 1998 yıllarında Kırkpınar Başpehlivanı olarak Antalya'ya altın kemer kazandıran Cengiz Elbeye anılmıştı. Bu yıl ki güreşler ise 1989 yılında Kırkpınar'da altın kemer taktıktan sonra 1989'da hayatını kaybeden Recep Gürbüz adına düzenlenecek.

40'I BAŞPEHLİVAN 700 PEHLİVAN KATILACAK

15 binden fazla güreş severin izlediği güreşlere, her yıl olduğu gibi bu yıl da pehlivan katılımı yüksek olacak. Güreşlere, 40'ı başpehlivan olmak üzere 700'e yakın pehlivan katılacak.
Güreş severler, Kepez güreşlerini bu yıl da 2 günde seyredebilecek. Güreşler, 15 Nisan'da saat 12:00 de Menzil Siteleri'nin yanındaki Recep Gürbüz Parkı'nda yer alan başpehlivanın anıtına çelenk sunumu ile başlayacak. 16 Nisan da ise güreşlerin küçük boylarının müsabakaları yapılacak. Pazar günü ise başpehlivanlık güreşleri olacak ve güreş ağası seçilecek.

TÜRKİYE'NİN SAYILI GÜREŞLERİNDEN BİRİ OLACAK

Güreş hazırlıklarıyla ilgili açıklama yapan Başkan Hakan Tütüncü, güreşseverlere, sezonun ilk yağı güreş müsabakalarını Kepez'de izlettireceklerini söyledi. Başkan Tütüncü, Türkiye'nin ünlü başpehlivanlarının Kepez er meydanında güreş tutacağını belirtti.
Başkan Tütüncü, Kepez Belediyesi'nin 7. Yağlı Güreşleri'nin, hem başpehlivan hem de seyirci katılımı ve organizasyonu ile Akdeniz bölgesinin ve Türkiye'nin sayılı güreşleri arasında yer alacağını kaydetti.

GÖNÜLLERDE İZ BIRAKAN PEHLİVANLARA VEFA

Başkan Tütüncü, bundan sonra Kepez güreşlerini her yıl, hayatını kaybetmiş, gönüllerde izler bırakan başpehlivanlar anısına düzenlemesiyle ilgili karar aldıklarını da ifade etti. Geçtiğimiz yılki güreşlerde Cengiz Elbeye ile ilgili anma programı yaptıklarına işaret eden Başkan Tütüncü, şunları söyledi: "Bu yıl ki güreşlerimizi merhum başpehlivan Recep Gürbüz adına düzenliyoruz. Kırkpınar'da altın kemer takan pehlivanımızın anıldığı, hatırasının yaşatıldığı, vefa örneğimizin gösterildiği güzel bir güreş olacak. Bundan sonra her yıl güreşlerimizi, hayatını kaybeden bir pehlivanımızın ismini yaşatmak adına düzenleyeceğiz. Bu kararımız, kent hafızasının, spor hafızasının oluşmasına da katkı sağlayacaktır."
 

Bu haber toplam 517 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR