YAZARLAR
Musa İlhan
Zehra Serra Hacer BAŞ
Şehrinaz KESKİN
Şahap Osman Aras
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Sadi Somuncuoğlu
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Aydın'da sizce en çok oyu hangi parti alır?
PİYASALAR
DOLAR
5,3255
EURO
6,0377
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1. Yıldönümü ADÜde Kutlanacak
06 Nisan 2011 Çarşamba 12:40

1. Yıldönümü ADÜ'de Kutlanacak

Aydın'da Yerel Ürün Koruma Kampanyasının birinci yıldönümü Adnan Menderes Üniversitesi öncülüğünde 6 Nisan'da Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda kutlanacak.

Geçtiğimiz yıl 6 Nisan'da Aydın'a sağlayacağı kültürel ve ekonomik katkılar göz önüne alınarak, Aydın'a özgü yerel ürünleri belirlemek ve değerlerine sahip çıkmak amacıyla ADÜ öncülüğünde "Değerini Tescil Et Aydın'ı İlerlet" sloganı ile Aydın'da yerel ürün koruma kampanyası başlatılarak işbirliği protokolü imzalanmıştı.
Konu ile ilgili ADÜ'den yapılan açıklamada; "Adnan Menderes Üniversitesi olarak Aydın’la bir bütün olarak Aydın’ı ilerletmek, Aydın’da markalaşma bilincinin gelişmesini arzulamaktayız. Coğrafi işaret tescillerinin Aydın’a getireceği olumlu katkılar düşünülerek Yerel Ürün Koruma Kampanyası gerçekleştirilmesi düşünülmüştür. Yapılan yatırımların, sarf edilen emeğin ve ürüne dönüşen fikirlerin korunması ancak sınai hakların etkin biçimde korunabilmesi ile mümkün olmaktadır. Yöresel ve geleneksel motiflerle işlenmiş ya da yetişmiş ürünler coğrafi işaret olarak tescil edilmekte ve korunmaktadır. Kampanya başladığı zaman tek tescilli coğrafi işaret Aydın İnciri iken bugün aydın zeytinyağı, aydın memecik zeytini, Aydın kestanesi olmak üzere üç coğrafi işaret başvurusu Üniversitemizin destekleriyle yapılmıştır" denildi.
AYDIN'DA ÖNE ÇIKAN ÜRÜNLER DÜZENLENECEK
Kutlamada, Aydın Ticaret Borsası, Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Odası, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, İlçe Belediye Başkanlıkları, Aydın Kent Konseyi, Aydın Bölgesi Ormancılık Üst Birliği, dernekler ve özel sektör temsilcileri; zeytin, kestane, sabun, künar, kuru incir, incir ezmesi, zeytinyağı, kabak tatlısı, seramik, çine köftesi, deve sucuğu, çine balı, turşu, çilek reçeli, söke pamuğu gibi Aydın'da öne çıkan ürünleri sergileyecekler.
Etkinlik ADÜ web sayfası üzerinden de canlı olarak izlenebilecek.
 

Bu haber toplam 372 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

ÇOK OKUNANLAR